(5.01.1938−4.09.2006)
Професор Віктор Олександрович Плотніков зі своїми учнями й співробітниками часто бував на конференціях, що проводились в Чернівецькому університеті. У 2005/06 навчальному році працював за сумісництвом професором кафедри прикладної математики.
В.О. Плотнiков народився 5 сiчня 1938 р. у Ленінграді. Закінчив Одеський державний унiверситет у 1960 р. за спеціальністю “Математика”. З 1967р. почав працювати старшим викладачем на кафедрі обчислювальної математики Одеського унiверситету,з 1972р. −завідувачцієї кафедри. За iнiцiативою
В.О Плотнiкова у 1974р. створено кафедру оптимального керування (з 1996 р. – оптимального керування та економічної кібернетики), завідувачем якої він був до останніх днів життя. Підготував 20 кандидатів наук.
У 1969 р. В.О. Плотнiков в Одеському унiверситетi захистив кандидатську дисертацію “Исследование одного класса задач оптимального управления системами с двумя степенями свободы”, а в 1980 р. у Ленінградському унiверситетi − докторську дисертацію “Асимптотические методы в задачах оптимального управления.
Наукові роботи В.О.Плотнікова охоплюють широке коло складних актуальних задач теорії диференціальних рівнянь і оптимального керування, які відносяться до розробки нового напрямку цієї теорії – диференціальних рівнянь з багатозначною та розривною правою частиною, квазідиференціальних рівнянь в метричних просторах. В.О. Плотніков вперше у вітчизняній і зарубіжній літературі розробив алгоритми асимптотичного розв’язування досить широкого класу диференціальних включень, довів теореми М.М. Боголюбова та А.М. Тихонова з обґрунтування асимптотичних методів для диференціальних рівнянь з багатозначною розривною правою частиною та квазідиференціальних рівнянь.
В.О. Плотніковим опубліковано понад 100 наукових праць, зокрема, монографії: Плотников В.А. Асимптотические методы в задачах оптимального управления.- Изд-во Одесского госуниверситета, 1976. – 102 с.; Плотников В.А. Метод усреднения в задачах управления. - Киев-Одесса. Изд-во Лыбидь, 1992. – 188 с.; Плотников В.А., Плотников А.В., Витюк А.Н. Дифференциальные уравнения с многозначной правой частью. Асимптотические методы. - Одесса. АстроПринт, 1999. – 356 с.
(1.01.1917 – 9.04.1993)
В.П. Рубаник народився 1 січня 1917 року на Сумщині. У 1938р. вступив на фізичний факультет Київського університету ім. Т.Г. Шевченка. Учасник бойових дій Другої світової війни. Навчання продовжував заочно у 1946-1950 роках у Київському педагогічному інституті.
У 1953 р. В.П. Рубаник захистив кандидатську дисертацію, науковий керівником якої був Ю.О. Митропольський. У 1964р. В.П. Рубаник захистив докторську дисертацію „Колебания квазилинейных систем из запаздывающими связями”.
У Чернівецькому державному університеті В.П. Рубаник працював з 1953 по 1976 роки. Спочатку на посаді завідувача кафедри диференціальних рівнянь (1959-1960 рр.). Деякий час завідував кафедрою математичного аналізу.У 1960-1961роках був деканом фізико-математичного факультету, а з 1968 по 1972 р. – проректором з наукової роботи. В.П. Рубаник − фундатор кафедри прикладної математики і механіки та її завідувач із часу створення у 1962 р. до 1972 р. У 1972р. він заснував кафедру математичних проблем управління і кібернетики, якою завідував до 1976р.
Професор В.П. Рубаник заклав науковий напрям з розробки асимптотичних методів для диференціально-різницевих рівнянь із малим параметром в резонансних випадках та дослідження коливних процесів з розподіленими параметрами. Під його керівництвом, а також сумісно з Є.Ф. Царковим,захищено 13 кандидатських дисертацій. В.П. Рубаник автор двох монографій: «Колебания сложных квазилинейных систем с запаздыванием» (1969р.) та«Колебания сложных квазилинейных систем с запаздыванием» (1985 р.), а також посібника «Основные принципы разработки и функционирования АСУ» (1977 р.).
Похований В.П. Рубаник в м. Гомель (Білорусь).
(30.01.1936−09.05.1992)
Народився В.І. Фодчук 30 січня 1936р. в с. Тулова Снятинського р-ну Івано-Франківської обл. У 1953-1958рр. навчався на математичному відділенні фізико-математичного факультету Чернівецького держуніверситету, спеціалізувався по кафедрі диференціаль-них рівнянь. У 1958-1959рр. вчителював у с. Веренчанка Кіцманського р-ну.
Наступних 23 роки життя В.І. Фодчука пов’язані з Інститутом математики АН України. У 1959-1962рр. він навчався в аспірантурі, а в 1962 захистив кандидатську дисертацію „Некоторые вопросы теории дифференциальных уравнений с запаздывающим аргументом”(науковий керівник – академік Ю.О. Митропольський). В дисертації, зокрема, для квазілінійних рівнянь другого порядку розвинуто асимптотичний метод Крилова-Боголюбова, розв’язані перша і друга проблеми Боголюбова для системи із запізненням стандартного вигляду.
У 1962-1972рр. В.І. Фодчук працював науковим, а відтак старшим науковим співробітником Інституту математики. Докторську дисертацію „Асимптотические методы нелинейной механики в теории дифференциально-разностных уравнений” захистив у 1972р. У дисертаційній роботі встановлено умови існування і єдиності глобальних і періодичних розв’язків диференціально-різницевих рівнянь. Вперше обґрунтовано метод усереднення на асимптотично великому проміжку для сингулярно збуреної системи із запізненням. Вагомі результати з розвитку асимптотичних методів отримані для диференціальних рівнянь нейтрального типу. Одержано нові результати з побудови і дослідження інтегральних многовидів для диференціально-функціональних рівнянь.
Із цього ж року розпочинається другий Чернівецький період в житті й діяльності В.І. Фодчука. На протязі 20 років він завідував кафедрою прикладної математики і механіки. Тут в повній мірі проявився його науковий, педагогічний та організаторський талант. Під його керівництвом виконано 7 кандидатських дисертацій: Н.Холматов (1975), М.С. Бортей (1980), Я.Й. Бігун (1981), М.М. Попов (1987), І.М. Черевко (1983), І.І. Клевчук (1986), І.В. Якімов (1989).
Завдяки зусиллям і науковому авторитету В.І. Фодчука в Україні конкурсний відбір пройшла розроблена ним Республіканська НДР „Асимптотичні і числово-аналітичні методи дослідження диференціально-функціональних рівнянь”, яка виконувалась на математичному факультеті у 1991-1995рр.
Наукові результати В.І. Фодчука відображені в монографії і 122 публікаціях. Його наукові здобутки стосувались широкого кола питань теорії диференціально-функціональних рівнянь. Ним вперше дано обґрунтування методу усереднення для диференціальних рівнянь нейтрального типу, розвинено метод усереднення та асимптотичні методи Крилова-Боголюбова-Митропольського для сингулярно збурених диференціальних рівнянь запізнюючого та нейтрального типів, досліджено метод інтегральних многовидів для нелінійних диференціально-функціональних рівнянь, вивчено схеми побудови періодичних та обмежених розв’язків рівнянь із запізненням та диференціальних рівнянь з частинними похідними.
Професор В.І. Фодчук надавав значної уваги застосуванню математичних методів у прикладних дослідженнях, розвитку комп’ютерного забезпечення кафедри. Під його керівництвом виконувалась госпдоговірна тема „Розвиток методів інтерполяції рівномірних сіток із застосуванням до задач навігації і математичної фізики”. А в відділі оптико-механічних запам’ятовуючих пристроїв АН України (тепер Інститут інформатики НАН України) кафедра ПММ виконувала тему „Розробка спеціальних аналогових засобів в каналі зчитування ”. Ця тематика була близькою до розробки сучасних запам’ятовуючих пристроїв на жорстких дисках.
Професор В.І. Фодчук вдало поєднував наукову та навчально-виховну роботу. За результатами наукових досліджень він читав спецкурс „Додаткові глави фізико-математичних дисциплін”. Високопрофесійно підходив до викладання вищої математики на загальнотехнічному факультеті.
Василь Іванович був доброзичливою, розважливою і разом із тим принциповою людиною. Він дбав про кафедру, її викладачів та співробітників. Незабутніми залишаються спогади про участь з ним у наукових конференціях і школах, про його ерудованість, простоту й товариські взаємини при спілкуванні.
Відійшов у вічність В.І.Фодчук 9 травня 1992р. Похований на центральному кладовищі м. Чернівці.
(24.01.1931 - 14.01.1992)
Кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри прикладної математики і механіки. Працювала на кафедрі з 1960 по 1972 роки.За час роботи на кафедрі читала курси з вищої математики, теорії ймовірності та математичної статистики, методів наближених обчислень.
Областю її науковго дослідження було вивчення коливних процесів, які описуються лінійними диференціальними рівняннями з випадковими збуреннями.
Похована на центральному кладовищі м. Чернівці.
(02.02.1930 – 04.12.1987)
П.П. Вчерашнюк народився на Житомирщині в селі Тютюнники Чуднівського району. В 1949 році закінчив Тютюнницьку середню школу і в тому ж році втупив на математичне відділення фізико-математичного факультету Чернівецького університету. Після закінчення університету в 1954 р. був направлений на роботу (як кращий випускник ) у Чернівецький педагогічний інститут. У 1955 році педагогічний інститут був об’єднаний з університетом і П.П. Вчерашнюк почав працювати асистентом кафедри диференціальних рівнянь. У 1963 р., після закінчення аспірантури в Інституті математики АН УРСР, захистив кандидатську дисертацію на тему “Застосування методу канонічного усереднення в задачах динаміки штучних супутників Землі (наукові керівники – академік Ю.О.Митропольський і проф. В.О. Гробов).
З 1963 р. П.П. Вчерашнюк працював на кафедрі ПММ спочатку старшим викладачем, а з 1965 р. доцентом. Під час роботи на кафедрі також обіймав посади декана фізико-математичного та загально-технічного факультетів. Він був чудовим лектором, читав курси з теоретичної механіки та вищої математики, спецкурс із небесної механіки для студентів спеціальності прикладна математика. За час роботи ним опубліковано понад 40 наукових та методичних праць, зокрема, посібник «Динаміка космічного польоту». Під його керівництвом викладач кафедри ПММ Д.О. Мігуца захистив кандидатську дисертацію на тему «Динаміка обертального руху твердого тіла відносно неголовних осей інерції».П.П. Вчерашнюк був активним учасником громадського життя університету, факультету та кафедри.
Основні науково-методичні праці П.П. Вчерашнюка
1. О движении искусственного спутника Земли относительно центра масс/ П.П.Вчерашнюк // УМЖ. – 1963. – Т. 15, №3. – С. 305-309.
2. О дифференциальных уравнениях в окулирующих элементах твердого тела при его движении вокруг центра масс/ П.П. Вчерашнюк, Д.А. Мигуца // Прикл. механика. – 1972.– Т.8, №10. – С.111-114.
3. Устойчивость тела переменного состава, движущегося относительно центра масс в ньютоновском поле сил с учётом центробежных моментов инерции/ П.П. Вчерашнюк, Д.А. Мигуца // Нелинейные колебания и устойчивость движения. –Киев, 1973. – С. 91.
4. Исследование движения твердого тела на слабо эллиптической орбите с помощью метода усреднения/ П.П. Вчерашнюк, Д.А. Мигуца // Сборник ИМ АН УССР, Аналитические и качественные методы исследования дифференциальных и дифференциально-разностных уравнений. – Киев:Ин-т Математики АН УССР,1977.
5. Динамика космического полета:Учебное пособие. – Черновцы:ЧГУ, 1983.– 129 с.
(23.03.1915 - 2.01.1965)
Кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри прикладної математики і механіки. Працював на посаді доцента кафедри з 1962 по 1965 роки. Високопрофесійно читав курси з теоретичної механіки та спеціальних дисциплін.
Алгоритми і структури даних
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=416
Теорія інформації та кодування
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=212
Системне програмування
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=399
Теорія компіляції
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=226