2 січня 2013 року виповнилось 75 років
від дня народження академіка НАН України Анатолія Михайловича Самойленка
Анатолій Михайлович − провідний учений-математик, доктор фізико-математичних наук, професор, директор Інституту математики Національної академії наук України, дійсний член Європейської АН, Соросівський професор (1996), заслужений діяч науки і техніки України. Народився 2 січня 1938 р. на Житомирщині. У 1960 р. закінчив Київський державний університет, у 1963 р. захистив кандидатську, а в 1967 р. – докторську дисертацію. З 1965 по 1974 рр. працював старшим науковим співробітником Інституту математики НАНУ, в 1974-1987 рр. завідував кафедрою інтегральних та диференціальних рівнянь Київського державного університету. З 1988 р. – директор Інституту математики НАНУ, з 2006 р. і до цього часу – академік-секретар Відділення математики НАН України. Також з 1998 р. по 2011 рр. завідував кафедрою диференціальних рівнянь фізико-математичного факультету НТУУ "КПІ".
У 1999-2002 і в 2010-2012 н.р. А.М. Самойленко – професор кафедри прикладної математики Чернівецького національного університету. Керував аспірантами та магістрами, читав спецкурс „Асимптотичні та якісні методи дослідження динамічних систем”. Він і надалі надає значну консультаційну допомогу викладачам кафедри з наукових, методичних та організаційних питань. Під його керівництвом викладачами кафедри захищено 2 докторські та одна кандидатська дисертації, виконується одна кандидатська дисертація.
Наукові інтереси А.М.Самойленка охоплюють широке коло складних та актуальних проблем якісної теорії диференціальних рівнянь і нелінійної механіки. Про світове визнання його наукової діяльності свідчать загальновизнані в математичній літературі терміни "функція Гріна-Самойленка", "чисельно-аналітичний метод Самойленка". Здійснюючи успішне наукове керівництво колективом Інституту математики НАНУ, А.М.Самойленко забезпечує продовження та розвиток традицій всесвітньо відомої математичної школи, заснованої М.М.Боголюбовим.
Анатолій Михайлович підготував 32 доктори наук та понад 80 кандидатів фізико-математичних наук. Він автор понад 500 наукових праць, з них 30 монографій та понад 20 підручників та навчальних посібників.
Академік А.М. Самойленко – президент Всеукраїнського благодійного фонду сприяння розвитку математичної науки, головний редактор "Праць Інституту математики НАН України", редактор "Українського математичного журналу", редактор журналу "Nonаlinear Oscillations", член редколегій журналів "У світі математики", "Математический анализ и его приложения", "Nonlinear Mathematical Physics" та ін. Він є членом Американського математичного товариства, Українського та Київського математичних товариств.
Нагороджений орденом Дружби народів (1984), „За Розбудову України ім. М. Грушевського” (2008), Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (2008), Почесною Грамотою Президії Верховної Ради України (1987), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1985,1996), премій ім. М. Островського (1968), М.М. Крилова (1981), М.О. Лаврентьєва (2001) та М.В. Остроградського (2004), у складі колективу авторів йому присуджено Державну премію України в галузі освіти за 2012 рік в номінації "Вища освіта" за навчально-методичний комплект “Диференціальні рівняння”.
А.М. Самойленко – почесний доктор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Клопотання вченої ради математичного факультету про присвоєння такого звання академіку А.М. Самойленку схвалено ректоратом університету, а 17 квітня 2004 р. вчена рада університету одностайно прийняла рішення: “За досягнення у науковій діяльності, сприяння у співробітництві між Чернівецьким університетом та Інститутом математики НАН України і дієву допомогу Чернівецькому університетові в підготовці науково-педагогічних кадрів у галузі математики присвоїти Анатолію Самойленкові звання “Почесний доктор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича”.
Диплом і мантію Почесного доктора А.М. Самойленку вручено 24 серпня 2003 р. на відкритті міжнародної конференції “Шості Боголюбовські читання”.
Колектив факультету прикладної математики щиро вітає шановного Анатолія Михайловича з ювілеєм і бажає йому міцного здоров’я й подальших творчих успіхів!
ХАЙ ЩАСТИТЬ - З РОСИ ВАМ І ВОДИ!
Професор
Доктор фізико-математичних наук, професор
stoyan@unicyb.kiev.ua
Освіта:
1963 – Красносільська СШ Бершадського району Вінницької області з золотою медаллю.
1969 – механіко-математичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка.
1969 – 1971 – аспірантура механіко-математичного факультету Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка.
Наукові ступені, вчені звання:
1975 р. – кандидат фізико-математичних наук.
1999 р. – доктор фізико-математичних наук.
1981 р. – доцент кафедри моделювання складних систем.
З 2000 р. – професор кафедри моделювання складних систем.
Сфера наукових інтересів:
• математичне моделювання динаміки лінійно розподілених просторово-часових процесів в умовах неповноти даних про їх початково-крайовий стан
• проблеми керування динамікою лінійно розподілених просторово-часових процесів в умовах неповноти даних про їх початково-крайовий стан
• ідентифікаційні методи побудови лінійних, псевдолінійних та нелінійних моделей динаміки розподілених просторово-часових процесів
• дослідження динаміки нелінійних просторово-часових систем
• програмна реалізація методів математичного моделювання динаміки розподілених просторово-часових систем
Під керівництвом проф. В.А. Стояна захищено чотири кандидатські дисертації.
Докторська дисертація: Моделювання та аналіз загальних розв'язків задач керування та спостереження для динамічних систем з розподіленими параметрами: Дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.02 / НАН України. - К., 1999. - 298л. - Бібліогр.: л.287-298.
Монографії:
Скопецький Василь Васильович, Стоян Володимир Антонович, Зваридчук Василь Васильович. Математичне моделювання динаміки розподілених просторово-часових процесів / НАН України; Інститут кібернетики ім. В.М.Глушкова; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К. : Сталь, 2008. — 316c.
Скопецький Василь Васильович, Стоян Володимир Антонович, Кривонос Юрій Георгійович. Математичне моделювання прямих та обернених задач динаміки систем з розподіленими параметрами / НАН України; Інститут кібернетики ім. В.М.Глушкова; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К. : Наукова думка, 2002. — 361с.
Народився Ростислав Григорчук 23 лютого 1953 року в селі Вишнівці на Тернопільщині. Коли йому виповнилося 7 років, приятель батька подарував йому книжку «Математична скринька». Ця збірка цікавих задач і головоломок надовго стала його улюбленою книгою.
В 1966 р. родина Григорчуків переїхала на постійне проживання в місто Чернівці. Батько Ростислава, Іван Федорович, кандидат фізико-математичних наук, доцент. У 1966 − 1999 роках він працював доцентом кафедри математичного аналізу Чернівецького університету, мати − лікар-терапевт.
Ростислав Григорчук закінчив у 1970 р. Чернівецьку середню школу №23. Навчався у відомого педагога Володимира Аксельрода. З восьмого класу він навчався і в заочній фізико-математичній школі Московського державного університету, яку закінчив із відзнакою. У дев’ятому й десятому класах брав активну участь у математичних олімпіадах, причому із чудовими результатами: третя премія на Всесоюзній олімпіаді в Києві, друга премія у Харкові, друга премія на Всесоюзній олімпіаді в Сімферополі.
В 1970−1975 роках Ростислав Григорчук навчався на механіко-математичному факультеті Московського державного університету. Через три роки, також в Московському університеті, він захистив кандидатську дисертацію «Банаховы средние на однородных пространствах и случайные блуждения», науковий керівник – професор А.M.Стьопін. Докторську дисертацію “Группы с промежуточной функцией роста и их приложение” захистив у 1985 р. в Інституті математики ім. В.А.Стєклова.
З 1978 р. Р.І.Григорчук працював у Московському державному університеті шляхів сполучення. У 1978 – 1987 роках доцентом кафедри вищої математики, з 1987 р. – професором, а з 1992 по 1995 рік завідував цією кафедрою. У цей самий час на кафедрі, яку очолював професор Григорчук, працював один з провідних спеціалістів в області диференціальних рівнянь з післядією – професор Анатолій Дмитрович Мишкіс. З 1995 року він провідний науковий співробітник Інституту математики ім. В.А. Стєклова. У 2001 − 2002 рр. Ростислав Григорчук також працював професором на кафедрі динамічних систем Московського державного університету імені М.В. Ломоносова. З 2002 р. Ростислав Григорчук – професор математики в Техаському A&M університеті. В 2008 р. йому присвоєний ранг заслуженого професора цього університету (Distinguished Professor of TexasA&M University).
У математичному світі Ростислав Григорчук став добре знаним завдяки опублікованій у 1980р. статті “До проблеми Бернсайда про періодичних групах”, в якій він побудував свій перший приклад нескінченної скінченно породженої періодичної групи. Ця група відома як перша група Григорчука і є найпростішим прикладом так званої групи типу Бернсайда. Перша група Р. Григорчука знайшла застосування в різних областях математики і може розглядатися як перлина в колекції цікавих і корисних алгебраїчних об'єктів. У 1984 р. у роботі він побудував перший приклад скінченно породженої групи проміжного росту, розв’язавши проблему, яку сформулював у 1968 р. Джон Мілнор, лауреат Філдсовської премії (1962), премії Вольфа (1989) і премії Абеля (2011). Цей приклад тепер називається групою Григорчука і вона є важливим об’єктом геометричної теорії груп. Також, вже у своїх ранніх роботах, він запропонував елегантні розв’язання кількох відомих проблем, сформульованих видатними математиком минулого століття – У. Бернсайдом і Деєм, які залишалися відкритими впродовж десятиліть.
Професор Ростислав Григорчук − математик з широким колом інтересів, який отримав вагомі результати як у загальній теорії груп, так і в напрямках асимптотичної і геометричної її теорії, у групах, породжених скінченними автоматами. Також відомі його результати в теорії динамічних систем, у дискретній математиці та абстрактному гармонічному аналізі, теорії випадкових блукань на групах і графах, в теорії обмежених комологій та інваріантів, Р.І.Григорчук довів ергодичні теореми, які стали класичними, для некомутативних груп перетворень, добре знані його результати в теорії інваріантних середніх (аменабельних груп). Як зазначено на сайті Техаського A&M Університету, професор Григорчук – світовий лідер в області комбінаторної теорії груп.
У червні 2003 року в м. Гаєта (Італія) відбулась міжнародна конференція з теорії груп на честь 50-річчя професора Григорчука, в якій взяли участь відомі вчені з багатьох країн світу. Журнали «International Journal of Algebra and Computation» і «Algebra and Discrete Mathematics» також присвятили спеціальні випуски з нагоди його ювілею.
Наукове Товариство ім. Шевченка в Америці та фундація "Україна-США" при сприянні першого посла США в Україні дост. Романа Попадюка і Українського та Київського математичних товариств у 2008 р. оголосили конкурс для молодих математиків в Україні. Професор Ростислав Григорчук –голова комітету цього конкурсу.
Ростислав Іванович підтримує тісні зв’язки з математиками України, учасник багатьох математичних конференцій в Україні. Зокрема, Міжнародних алгебраїчних конференцій в 1997, 1999, Українських математичних конгресів в 2001 і 2009 роках. Він бажаний гість і активний учасник наукових конференцій і семінарів, які відбуваються на факультеті прикладної математики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
У Віснику Чернівецького університету опубліковано 2 праці професора Григорчука. Перша з них у випуску, присвяченому 40 річчю кафедри прикладної математики, а друга – 80 річчю з дня народження доцента Івана Федоровича Григорчука і 60-річчю професора Віталія Івановича Сущанського.
Ростислав Григорчук є головним редактором журналу «Groups, Geometry and Dynamics», який видає Європейске математичне товариство, а також членом редколегій журналів «International Journal of Algebra and Computation», «Journalof Modern Dynamics», «Geometriae Dedicata», «Algebra and Discrete Mathematics» і «Математичні Студії».
З вибраними працями професора Ростислава Григорчука можна ознайомитись на сайті Техаського університету, в базі даних Math-Net.Ru, у Вісниках Чернівецького університету Випуск 336-337 і Випуск 150.
Відеолекції професора Григорчука:
а) Аменабельність, самоподібні групи і трюк Мюнхаузена
б) Вільні/ Невільні дії на границі дерева і асимптотичні експандери
в) Самоподібні групи: алгебра, динаміка і комбінаторика
Титули і нагороди (14), гранти (11), членство в редколегіях (9) та національних математичних товариствах (10), опонування дисертацій (понад 20), учні, запрошений професор (понад 20 університетів), участь у конференціях та в оргкомітетах конференцій (26), бібліографія публікацій (4 монографії та понад 110 праць у провідних математичних журналах).
1. Григорчук Р.И. К проблеме Бернсайда о периодических группах / Функц. анализ и его прил., 1980, том 14, выпуск 1. – С. 53–54.
2. Р. И. Григорчук Степени роста конечно-порожденных групп и теория инвариантных средних // Изв. АН СССР. Сер. матем., 1984, том 48, выпуск 5,с. 939–985.
3. John Milnor, Problem No. 5603, American Mathematical Monthly, vol. 75 (1968), pp. 685–686.
4. Pierre de la Harpe, Topics in Geometric Group Theory. University of Chicago Press, 2000; ISBN 0226317196; Ch. VIII The first Grigorchuk group, pp. 211–265.
5. Volodymyr Nekrashevych. Self-similar groups. Mathematical Surveys and Monographs, 117. American Mathematical Society,
Providence, RI, 2005. ISBN 0-8218-3831-8.
6. Editorial Statement in honor of Grigorchuk’s 50th birthday. Algebra and Discrete Mathematics, (2003), no. 4
Періодичні групи http://en.wikipedia.org/wiki/Periodic_group
http://www.mathnet.ru/php/archive.phtml?wshow=paper&jrnid=faa&paperid=1772&option_lang=rus
Григорчук Р.И. к проблеме Бернсайда о периодических группах / Функц. анализ и его прил., 1980, том 14, выпуск 1. – С. 53–54.
http://www.mathnet.ru/php/archive.phtml?wshow=paper&jrnid=faa&paperid=1772&option_lang=rus
Доктор фізико-математичних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
зав. лабораторії
О.А.Бойчук підтримує активні наукові контакти з науковцями факультету прикладної математики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, зокрема, з кафедри прикладної математики цього факультету. Олександр Андрійович виступав опонентом кандидатських дисертацій М.Філіпчука, Т.Сопронюк, І.Данилюка, які працюють викладачами кафедри прикладної математики. Він активний учасник наукових конференцій і семінарів, які відбуваються на факультеті прикладної математики
Олександр Андрійович Бойчук народився в Україні 30 червня 1950 року в місті Кіровограді. У 1967 році закінчив зі срібною медаллю Кіровоградську середню школу № 11 та в тому ж році вступив до механіко-математичного факультету Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка. Після закінчення університету два роки працював молодшим науковим співробітником в Інституті електрозварювання ім. Е.О.Патона Академії наук. З 1974 року навчався в аспірантурі Інституту математики Академії наук, яку успішно закінчив, захистивши в 1978 році кандидатську дисертацію. З 1978 по 1993 роки працював в Інституті геофізики ім.С.І.Субботіна Академії наук на посадах старшого наукового співробітника та завідувача лабораторією. У 1990-91 роках проходив стажування в Інституті математики, де й захистив у 1992 році докторську дисертацію на тему "Конструктивні методи аналізу нетерових крайових задач". З 1994 року працює в Інституті математики НАН України у відділі диферен-ціальних рівнянь та теорії коливань, нині на посаді завідувача лабораторією "Крайові задачі теорії дифе-ренціальних рівнянь". У 1997 році йому було присвоєно вчене звання професора зі спеціальності "Диференціальні рівняння".
Бойчук О. А. – відомий спеціаліст з теорії крайових задач з нормально-розв'язним ( фредгольмовим, нетеровим, n-розв'язним, d-розв'язним ) операторoм в лінійній частині. Вперше визначив умови розв'язності широкого класу нелінійних крайових задач для систем звичайних диференціальних та різницевих рівнянь, рівнянь з запізнюючим аргументом, рівнянь з імпульсною дією, сингулярно збурених рівнянь. Характерною особливістю таких задач є те, що в них кількість крайових умов не співпадає з кількістю невідомих, а отже розглянуто найбільш складні та мало досліджені недовизначені та перевизначені задачі. Ним проведено класифікацію критичних ( резонансних ) випадків таких задач та ретельно досліджено ці задачі, як в скінченновимірних, так і в нескінченновимірних просторах.Одним з перших для дослідження таких задач Олександр Андрійович почав розробляти та використовувати апарат узагальнено-обернених операторів, що дозволило йому суттєво просунути вперед якісну теорію досліджуваних задач. Отримано низку оригінальних результатів, що стосуються задач з умовами на нескінченності, а саме знайдено критерії існування обмежених на всій осі розв'язків лінійних та нелінійних систем звичайних диференціальних та різницевих рівнянь і запропоновано алгоритми побудови розв'язків. Ці дослідження тісно пов'язані з питаннями експоненціальної дихотомії лінеаризованої однорідної системи на півосях та розвивають відомі результати Київської школи диференціальних рівнянь та результати американських математиків Р.Сакера, Дж.Селла та К.Палмера.
Автор понад 100 наукових праць та трьох монографій. Спільна з його науковим вчителем та колегою академіком А.М.Самойленком монографія видана англійською мовою в престижному видавництві в Нідерландах та США (A.A.Boichukand, A.M.Samoilenko. "Generalized Inverse Operatorsand Fredholm Boundary Value Problems" VSP. Utrecht-Boston. 2004. 317 p. www.vsppub.com). У 2008 році за ці роботи О. А. Бойчук став лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки.
Наукові результати О. А. Бойчука добре відомі спеціалістам та доповідались автором на представницьких міжнародних конференціях в Австрії, Бельгії, Болгарії, Великій Британії, Греції, Іспанії, Латвії, Німеччині, Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині, Чехії та більшості країн СНД. На багатьох конференціях та симпозіумах він був членом Організаційних Комітетів та запрошеним лектором цих наукових зібрань. Отримував гранти НАТО (Science Fellowships Programme 2002-2003), Словацької Грантової Агенції (2003-2010), Українського Державного фонду фундаментальних досліджень (1995-2010) та Соросівських фундацій.
На протязі останніх п'ятнадцяти років Бойчук О.А. за сумісництвом плідно працює професором кафедри інтегральних та диференціальних рівнянь Київського національного університету імені Тараса Шевченка. З 2002 року він є професором-дослідником кафедри математичного аналізу та прикладної математики Університету міста Жиліна (Словаччина). Регулярно читає спеціальні курси з якісної теорії диференціальних рівнянь та теорії крайових задач, керує написанням курсових та дипломних робіт студентів. Під науковим керівництвом професора Бойчука О.А. підготовлено вісім кандидатів наук та дві Ph.D. дисертації. Тривалий час працює у спеціалізованій раді з захисту докторських дисертацій при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Він є заступником головного редактора відомого наукового журналу "Нелінійні коливання" (http://www.imath.kiev.ua/~nosc), який перевидається англійською мовою як "Nonlinear Oscillations" у престижному видавництві Springer (http://www.springeronline.com).
Про нього написано в наступних виданнях:
1. Енциклопедія Сучасної України. Київ-2004. т 3, с. 209.
2. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Т. І І. Шляхами Успіху. Київ-2006, с. 99.
3. Fakulta Prirodnych Vied Zilinskej Univerzity v Ziline. 1998-2008. Zilina- 2008, p. 74-75.
4. Лаурети Державних премій України в галузі науки і техніки 1992-2008. Комітет з державних премій України в галузі науки і техніки. Київ, ТОВ «Абрис принт». 2009, с. 267.
Моногорафії:
1. Бойчук А. А. Конструктивные методы анализа краевых задач. – Киев: Наук. думка. – 1990. – 96с.
2. Бойчук А. А., Журавлев В. Ф., Самойленко А. М. Обобщённо-обратные операторы и нётеровы краевые задачи. – Киев: Ин-т математики НАН Украины. – 1995. – 320 с.
3. Boichuk A. A., Samoilenko A. M. Generalized inverse operators and Fredholm boundary value problems. – Utrecht, Boston: VSP. The Netherlands. – 2004. – 317 р.
Народився 8 грудня 1935р. у м. Ростові-на-Дону. Закінчив Чернівецький державний університет у 1959 році та аспірантуру Інституту математики НАН СРСР у 1961р.
З 1961 по 1963 рр. працював асистентом кафедри прикладної математики і механіки Чернівецького державного університету. У 1963-1968 рр. працював у м. Ризі на посаді старшого наукового співробітника лабораторії статистики Латвійського університету. У 1968-1972 рр. – доцент кафедри прикладної математики і механіки та одночасно завідувач обчислювальної лабораторії Чернівецького університету. У 1972-1979рр. працює заступником директора з АСУ обчислювального центру Латвійського університету. З 1979 по 1995 рр. – директор інституту прикладної математики Ризького технічного університету. У 1967 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата фіз.-мат. наук а у 1983р. в Інституту математики АН УРСР захистив докторську дисертацію. Вчене звання професора йому присуджено в 1984 році, ступінь габілітованого доктора математики – в 1992 році.
Євгеній Федорович Царков – автор понад 250 наукових праць, серед яких 16 монографій та навчальних посібників.
СПИСОК ВИБРАНИХ НАУКОВИХ ПРАЦЬ
1. Царьков Е.Ф. Стохастические дифференциально-функциональные уравне-ния при случайных возмущениях.– Рига: Зинатне, 1989.– 421 с.
2. Царьков Е.Ф., Ясинский В.К. Квазилинейные стохастические дифферен-циально-функциональные уравнения.– Рига: Ориентир, 1992.– 328 с.
3. Царьков Е.Ф., Свердан М.Л. Стохастические дифференциальные уравнения с импульсными воздействиями.– Рига: РТУ, 1994.– 300 с.
4. Свердан М.Л., Царков Є.Ф., Ясинський В.К. Стійкість у стохастичному моделюванні складних динамічних систем.– Снятин: Над Прутом, 1996.– 448 с.
5. Царков Є.Ф., Ясинський В.К. Основи теорії випадкових процесів.– Чернівці: Зелена Буковина, 1999.– 292 с.
6. Свердан М.Л., Царков Є.Ф., Ясинський В.К. Стохастичні динамічні си¬стеми із скінченною післядією.– Чернівці: Зелена Буковина, 2000.– 556 с.
Алгоритми і структури даних
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=416
Теорія інформації та кодування
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=212
Системне програмування
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=399
Теорія компіляції
http://e-learning.fpm.chnu.edu.ua/enrol/index.php?id=226